„Lietuvos totoriai – kariai“ – Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Kovo 22 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaryta nauja  paroda “Lietuvos totoriai – kariai”.
Taip lėmė istorija, kad Lietuvos valstybėje kartu su lietuviais gyveno baltarusiai, rusai, lenkai, žydai, karaimai, totoriai. Visi jie įnešė ženklų palikimą į Lietuvos istorinį, kultūrinį ir karinį paveldą.
Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje nuo Vytauto Didžiojo valdymo laikotarpio ypatingai išsiskyrė Lietuvos totoriai, įnešę didelį indėlį į Lietuvos kariuomenės istoriją, karo meno pasiekimus. Jie nuolat sudarydavo stambius nacionalinius kovinius dalinius ir dalyvaudavo karuose, saugodavo LDK sienas. Lietuvos totoriai gerbė valstybę, kuriai tarnavo, tai liudija prašymas, rašytas 1520 m. valdovui Žygimantui Senajam: “Neturim šviesiausio atminimo Vytauto! Jis nevertė mūsų užmiršti Pranašo, ir mes, kreipdami savo akis į šventąsias vietas (Meką ir Mediną), kartojame jo vardą kaip savo kalifų vardus. Prisiekiame savo kardais, kad mylime lietuvius. Kare jie paėmė mus į nelaisvę, bet įžengusiems į šias žemes pasakė, kad šis smėlis, šis vanduo ir šie medžiai yra mūsų visų. Jis (Vytautas) žinomas mūsų vaikams, o prie Sūriųjų vandenų (Kryme) ir kipčiakai žino, kad Jūsų krašte nesame svetimšaliai.”
Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojai, vertindami Lietuvos totorių nuopelnus Lietuvai, 2007 m. kovo 22 d. visuomenei pristatė parodą “Lietuvos totoriai – kariai”. Ši paroda parengta kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi ir Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga. Parodoje eksponuojama žymiausių Lietuvos totorių dalinių vadų heraldika, karinė ginkluotė,  totorių karininkų ir karių asmeniniai daiktai, karinės vėliavos ir religinė atributika, fotonuotraukos, meno kūriniai, Lietuvos valdovų korespondencija apie totorių karių tarnybą Lietuvos kariuomenėje. Parodos ekspozicijos laikotarpis apima laikotarpį nuo Vytauto Didžiojo laikų iki šių dienų. Šia proga Krašto apsaugos ministerija ir Vytauto Didžiojo karo muziejus  išleido  ir parodos “Lietuvos totoriai – kariai” katalogą. Katalogo atsakingasis redaktorius – VDKM direktoriaus pavaduotojas A. Pociūnas, fotografas L. Žiemys, dizainerė A. Pranskūnaitė.
Vytauto Didžiojo karo muziejaus parodos atidarymą savo apsilankymu pagerbė Apaštališkasis Nuncijus J.E. Arkivyskupas Peter Stephan Zurbriggen, Turkijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius J.E. Oguz Özge, Rusijos Federacijos ambasados patarėjas Aleksej Klim, Lietuvos krašto apsaugos ministro patarėjas Kęstutis Kriščiūnas, Kauno įgulos vadas plk. Artūras Leita, KAM  finansų ir biudžeto departamento direktorė plk. ltn. Ina Naruševičienė, CFTT  viršininkė Ona Vitčienė, kitų tarnybų ir karinių dalinių vadai, Lietuvos muziejų vadovai.
Parodos atidarymo ceremonijoje kalbėjo Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius plk. ltn. dr. Gintautas Surgailis, Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas Adas Jakubauskas, Kauno mečetės imamas ir Kauno musulmonų religinės bendruomenės pirmininkas Romas Jakubauskas, Lietuvos totorių bendruomenių  atstovai. Puikias ir džiugias akimirkas visiems susirinkusiems VDKM svečiams dovanojo muzikinio teatro solistai Rita Preikšaitė, Tomas Ladiga, pianistė Beata Vingraitė, KTU tautinio meno ansamblis “Nemunas” (meno vadovė Margarita Tomkevičiūtė). 
Visiems žinoma tiesa, jog gražūs darbai daug iškalbingesni už gražius žodžius. Aplankykite parodą “Lietuvos totoriai – kariai” ir patys ją įvertinkite…

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra